czwartek, 3 września 2015

XVIII Festiwal Operowo-Operetkowy w Ciechocinku - artykuł z TV Sat Magazyn

Jak już przedwczoraj informowałem, w najbliższym numerze miesięcznika TV Sat Magazyn z Łodzi pojawił się artykuł Eugeniusza Ratajczaka dotyczący XVIII Festiwalu Operowo-Operetkowego w Ciechocinku. A oto treść tego artykułu:

''XVIII Festiwal Operowo-Operetkowy w Ciechocinku'' odbył się w dniach od 7 do 13 sierpnia 2015 r. jako osiemnasta edycja imprezy. 18 lat w odniesieniu do ciechocińskiego festiwalu należy uznać nie tylko za czas jego zakotwiczenia na stałe w lokalnej tradycji, ale również za imprezę artystycznie w pełni dojrzałą, która za każdym razem przyciąga do Ciechocinka melomanów, turystów i kuracjuszy z całego kraju oraz gości zagranicznych.

Dzieje się tak dzięki ambitnej i atrakcyjnej ofercie programowej w tak najlepszym wykonaniu. O roli samej muzyki w życiu człowieka tak pisze w pięknie wydanym programie tegorocznej edycji festiwalu jego pomysłodawca, twórca, animator, zarazem dyrektor naczelny i artystyczny - Kazimierz Kowalski: ''Muzyka jest nośnikiem tego, co w sztuce wydaje się nieuchwytne i szczególnie cenne, co czyni kulturę dobrem ponadczasowym''. Tej muzyce Kazimierz Kowalski był wierny nie tylko jako znany śpiewak bas, wieloletni, zasłużony solista Teatru Wielkiego w Łodzi czy jego były dyrektor naczelny i artystyczny (dwie - z kilkuletnią przerwą - kadencje), ale jest również wierny jako szef ciechocińskiego festiwalu. Świadczą o tym tak wspaniałe i wymagające nie lada kunsztu wykonawczego pozycje repertuarowe festiwalu, jak opery: ''Straszny Dwór'', ''Halka'', ''Hrabina'', ''Don Pasquale'', ''Wesele Figara'', Cyrulik sewilski'', ''Traviata'', a z lżejszego gatunku - śpiewogra ''Krakowiacy i górale'' oraz operetki - ''Baron Cygański'', ''Księżniczka czardasza'' i ''Hrabina Marica''. Oprócz dzieł scenicznych, które zwykły otwierać większość poszczególnych edycji festiwalu, ich program obejmowały głównie najbardziej lubiane i zawsze najchętniej słuchane słynne przeboje operowe, operetkowe i musicalowe oraz najpopularniejsze pieśni repertuaru rodzimego i światowego, z neapolitańskimi włącznie.

Tym powszechnie uznawanym gatunkom oraz wartościowym pozycjom muzyki rozrywkowej Kazimierz Kowalski poświęca wiele miejsca nie tylko podczas festiwalu. Czyni to również w cotygodniowej, trzygodzinnej audycji ''Muzyka nocą'' w Programie I Polskiego Radia oraz w telewizyjnym cyklu ''Kazimierz Kowalski zaprasza'' dla TVP Polonia. Na tegoroczną zaś edycję festiwalu przygotował program składający się z siedmiu atrakcyjnych wieczorów, które spodobały się z entuzjastycznym przyjęciem wiernej publiczności. Zainaugurował je w piątek 7 sierpnia koncert zatytułowany ''Stanisław Moniuszko - w ramach programu Kultura dostępna'' - pod patronatem posła parlamentu europejskiego Jarosława Kalinowskiego. Zgodnie z ideą tego koncertu wypełniła go bliska nam wszystkim muzyka twórcy polskiej opery narodowej oraz popularnych ''Śpiewników domowych''. Złożyły się na nią przede wszystkim najpiękniejsze fragmenty najbardziej polskich scen Moniuszki - ''Halka'', ''Hrabina'', ''Verbum nobile'' i ''Straszny dwór'' - arcydzieła, którego 150. rocznica owianej legendą historycznej prapremiery przypada w bieżącym roku, dokładnie 28 września.

Sobotni wieczór pod tradycyjnym hasłem ''W krainie opery, operetki i musicalu'', połączony - jak zwykle - z rejestracją telewizyjną dla TVP Polonia, wypełniły nie tylko same przeboje z owych trzech gatunków scenicznych, ale także standardy muzyki rozrywkowej. Na scenie zabytkowej, pięknie odnowionej muszli koncertowej wystąpiła plejada młodych, niektórzy dopiero debiutujący w Ciechocinku, a także stałych solistów - wokalistów, ulubieńców publiczności. Byli wśród nich: Aleksandra Borkiewicz, Paulina Janczaruk, Małgorzata Kulińska, Agnieszka Makówka, Dorota Wójcik, Emilia Zielińska, Arkadiusz Anyszka, Wiesław Bednarek, Andrzej Jurkiewicz, Kazimierz Kowalski, Krzysztof Marciniak, Andrzej Niemierowicz, Mirosław Niewiadomski, Mikołaj Trąbka. W sobotnim koncercie pojawili się też na scenie - w charakterze zapowiadających występy artystów - czołowy redaktor muzyczny PR I Polskiego Radia - Paweł Sztompke oraz piszący te słowa, który miał zaszczyt wygłosić słowo wstępne przed piątkowym koncertem. Wokalistom w obydwu wieczorach towarzyszyła Orkiestra Polskiej Opery Kameralnej pod batutą jej dyrektora muzycznego Kazimierza Wiencka. Przypomnę, że celem powołanej do życia przez Kazimierza Kowalskiego Polskiej Opery Kameralnej jest propagowanie muzyki operowej, operetkowej i musicalowej tam, gdzie nie ma teatru operowego. Ten rodzaj współpracy z POK kontynuuję do dziś również na organizowanym przez jej szefa - Kazimierza Kowalskiego, przy stałym wsparciu burmistrza miasta Leszka Dzierżewicza, festiwalu w Ciechocinku.

W tym roku, pierwszy koncert, zatytułowany ''Przeboje mistrzów operetki'', wypełniły najpopularniejsze fragmenty słynnych dzieł tego gatunku z twórczości takich kompozytorów jak Johann Strauss, Franz Lehar, Emmerich Kalman i Karl Zeller. Występującym wokalistom tradycyjnie towarzyszyła przy fortepianie niezawodna Ewa Szpakowska.

W poniedziałkowy wieczór jubileusz 40-lecia pracy artystycznej świętował w Teatrze Letnim jeden z najbardziej oddanych artystów, świetny baryton, ulubieniec publiczności, prof. dr hab. Wiesław Bednarek. Śpiewał nie tylko promowane i nagrane przez siebie romanse rosyjskie ale także przeboje musicalowe i pieśniarskie z towarzyszeniem zasłużonego pianisty Andrzeja Płonczyńskiego. W wieczorze Jubilata wystąpili również jego przyjaciele.

Cieszący się zawsze ogromnym zainteresowaniem koncert ''Najpiękniejsze duety świata'' odbył się we wtorek. Zgodnie z festiwalową tradycją program tego wieczoru wypełniły atrakcyjne występy par operowych, operetkowych i musicalowych. Natomiast w następnym - autorskim - wieczorze, zatytułowanym ''Kazimierz Kowalski zaprasza'' mogliśmy - jak zwykle - posłuchać popisów najbliższych przyjaciół dyrektora festiwalu, artystów, którzy wystąpili w najpopularniejszych przebojach z Muzycznej Jedynki Polskiego Radia.

Finał tegorocznej edycji festiwalu odbył się - po raz pierwszy w jego historii - w ciechocińskim kinie ''Zdrój'', gdzie zaproszono publiczność na wieczór ''W krainie Księżniczki Czardasza''. Zarówno finałowy, jak i poprzednie wieczory publiczność nagrodziła owacją na stojąco.

Dodać należy, że również w tym roku współorganizatorem Festiwalu Operowo-Operetkowego w Ciechocinku było Narodowe Centrum Kultury, a patronami medialnymi były TVP Polonia, TV Sat Magazyn, TVP Łódź i Radiowa Jedynka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz